تحقيق با عنوان آشنایی با سیستم عامل لینوکس

تحقيق با عنوان آشنایی با سیستم عامل لینوکس

تحقيق با عنوان آشنایی با سیستم عامل لینوکس

تحقيق با عنوان آشنایی با سیستم عامل لینوکس درفرمت ورد 24 صفحه قابل ويرايش

2. تاریخچه

تا سال 1991 بود که با روند رو به رشدی که سخت افزار‌ها داشتند و محدودیت‌ها برای کامپیوتر رو به پایان بود هنوز هم کمبود چیزی احساس می‌شد و آن چیزی نبود جز فقدانی عمیق عمیق در حیطه‌ی سیستم عامل.

Dos، قویترین سیستم عامل تا آن زمان، محصول مایکروسافت بود که با قیمت پنجاه هزار دلار توسط بیل گیتس از یک هکر سیاتلی خریداری شده بود، اما برای مدیریت پویای یک کامپیوتر فوق العاده ضعیف بود. کاربران سیستم‌های معمولی نمی‌توانستند محصول دیگری را جایگزین کنند، وضعیت کاربران مکینتاش بهتر بود اما کاربران این سیستم‌ها نیز به دلیل قیمت بسیار بالا کم بودند. در این زمان حتی ظهور سیستم عامل مینیکس نیز کاری از پیش نبرد چون هسته‌ای بسیار گرانی داشت. در همین زمان ریچارد استالمن سعی کرد با پروژه گنو لینوکس یک سیستم عامل کد باز خلق کند، هرچند که  زیاد در این راه موفق نبود، اما بعدها در سال 1991 توروالدز ادامه دهنده راه او شد.

لینوکس یک سیستم عامل رایگان، کد باز، بسیار انعطاف پذیر و با قابلیت‌های بالاست و روی هر کامپیوتری قابل نصب است. اولین نسخه آن لینوکس 0.01 بود که در آن  سال در شبکه اینترنت قرار گرفت. نسخه‌های بعدی آن که رفع عیب می‌شدند پیاپی می‌آمدند. خالق لینوکس شخص لینوس است اما روز به روز توسط برنامه نویسان گم‌نامی از سراسر جهان تکمیل ‌شد و به برنامه‌های کاربردی آن افزوده ‌شد.

این سیر هنوز هم ادامه دارد تا اینکه محیط‌های گرافیکی لینوکس به وجود آمدند که سیل کاربران کامپیوتر به این سیستم عامل را در پی داشت، امروزه هم تعداد کاربران لینوکس روز به روز در حال افزایش است.

 نسخه‌های مختلفی از لینوکس وجود دارد از جمله:

RedHat,Suse,Mandrake,Ubunto

نشان لینوکس نیز یک پنگوئن است. بر خلاف سایر سیستم عاملهای تجاری این نشان زیاد جدی نیست. نام این پنگوئن توکس است. توکس نشانگر وضعیت بدون نگرانی حرکت لینوکس است.

3. نصب لینوکس

هشدار: اگر شما مايليد از سيستم عامل ويندوز و لينوكس در كنار هم در يك سيستم استفاده كنيد، سعي كنيد ابتدا ويندوز را نصب نموده و سپس لينوكس ردهت را نصب نماييد. یکی از معروف‌ترین توزیع‌های لینوکس، توزیع واقعا زیبا و پر قدرت اوبونتو است این توزیع نسبت به سایر توزیع‌ها نصب راحت‌تر و بهتری دارد، کافی است سی‌دی این را به دست آورید وسپس دستگاه را با استفاده از این  سی‌دی بوت کنید. اوبنتو یک توزیع از نوع لایو می‌باشد بنابراین حتی در صورت نصب نکردن هم می‌توان از محیط آن استفاده کرد.